Menu

O filmu

Film Viktor Fajnberg. Disidentem k zbláznění je intimním portrétem jednoho z účastníků slavné demonstrace proti okupaci Československa na Rudém náměstí 25. srpna 1968. Tvůrci Kirill a Ksenie Sacharnovi zachycují tohoto nezdolného bojovníka za svobodu a lidská práva v jeho domově ve Francii, kde bezmála devadesátiletý Fajnberg vypráví svůj životní příběh od dětství v ukrajinském Charkově ve třicátých letech přes vzpouru proti sovětskému režimu až po boj za osvobození politických vězňů, jemuž se věnoval v emigraci. Tvůrcům se podařilo do filmu zahrnout unikátní archivní záběry ze sovětských, britských i českých archivů. Důležitou linii filmu tvoří ilustrace výtvarnice Ňusji Krasovické, vnučky Natalie Gorbaněvské a Pavla Litvinova.

 

Ohlasy na film

Celý svět by se měl dozvědět o hrdinství sovětských disidentů v období komunismu. Film Disidentem k zbláznění je skvělým způsobem, jak zjistit více. Zaslouží si široké publikum.
Tom Gross, britský novinář

***

Osvětlující svědectví, výjimečný portrét výjimečné osobnosti. Osobnosti, která přesahuje všechny běžné parametry.
Ilja Rips, disident, emeritní profesor matematiky Hebrejské univerzity v Jeruzalémě

***

Fascinující tvář, pohled na svět a nedostižný morální standard. Autorům filmu patří dík za připomenutí tohoto etického rozměru.
Viktor Šenderovič, ruský spisovatel, novinář a dramatik v exilu

***

V tomto filmu vnímáte jeho hrdinu jako blízkého přítele, máte ho doslova na dosah ruky. Je to intimní, velice citlivý portrét. Portrét člověka, který nezná strach, hrdiny z antického mýtu. 
Andrej Plaсhov, ruský filmový kritik, člen FIPRESCI